Biblioteka

Tradycyjnie 6 grudnia w naszych placówkach odbyły się Mikołajki. Dzieci z Wierzchowic Mikołaj odwiedził w Punkcie Bibliotecznym. W Kłobuczynie spotkał się z milusińskimi w Kościele. W tym roku dzieci z Korytowa, Grabika, Śremu ,Witanowic, Kurowa Wielkiego i Dalkowa spotkały się ze Świętym Mikołajem w Kościele w Kurowie Wielkim. Mikołajkowe spotkanie umilił dzieciom Teatr W DRODZE z Lubina w przedstawieniu na podstawie baśni Andersena ,,Słowik”.

 

 

Organizatorem spotkań z Mikołajem była Gminna Biblioteka Publiczna. Paczki ufundował Dom Kultury Jowisz oraz Fundacja KGHM. Dziękujemy wszystkim osobą które w jakikolwiek sposób pomogły nam w organizacji Mikołajek.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Od 3 do 21 grudnia 2018 roku w naszej Bibliotece można obejrzeć wystawę zatytułowaną ,,KTO TY JESTEŚ? ARTYŚCI I DZIECI W DWUGŁOSIE O NIEPODLEGŁOŚCI” koncepcji Kamy Guzik i Agnieszki Karp-Szymańskiej. Organizatorem wystawy jest  Fundacja CZAS DZIECI, a partnerami: Portal Informacyjno-rozrywkowy czasdzieci.pl, Międzynarodowe Centrum Kultury, Województwo Małopolskie.

 


Z racji iż w tym roku Polska obchodzi stulecie Niepodległości i z chęci upamiętnienia tego wydarzenia stworzono wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzinnych. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to prace polskich artystów tworzących dla dzieci, a druga to prace plastyczne dzieci wyłonione w ogólnopolskim konkursie.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

W miniony czwartek 22 listopada w świetlicy wiejskiej w Wierzchowicach (Punkt Biblioteczny) odbył się recital Kuby Michalskiego, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna, a udział wzięli w nim mieszkańcy naszej gminy.
Pan Jakub Michalski to muzyk, gitarzysta i bard. Jest muzykiem od wielu lat związanym z zespołem „Cotton Cat”, z którym nagrał pięć płyt. Dwukrotnie jego piosenki uzyskiwały wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA). W duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Z solowymi recitalami poświęconymi balladom Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce.
Swoim gitarowym recitalem przeprowadził naszą  publiczność przez  upadek i zabory naszej Ojczyzny aż do czasów jej świetności czyli odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć oprócz mało znanych i tych popularnych piosenek odnoszących się do historii naszego kraju również wiersze wielkich polskich poetów - Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Herberta i Asnyka. Nie mogło przy tej okazji zabraknąć piosenek  współczesnych bardów m.in. Jacka Kaczmarskiego.

 


Publiczności zgromadzonej w Wierzchowicach koncert bardzo się podobał, a sam Kuba Michalski okazał się wspaniałym, ciepłym i bardzo sympatycznym człowiekiem. Było wspólne śpiewanie, żarty i chwila na rozmowę z artystą.  Po koncercie można było nabyć płytę z utworami w wykonaniu naszego barda.
Koncert został dofinansowany przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Wioletta Piasecka jest autorką ponad 40 bajek i baśni dla dzieci, czterech sztuk teatralnych i wielu słuchowisk radiowych. W miniony poniedziałek już po raz drugi odwiedziła nasza Bibliotekę. Pani Wioletta to niezwykle ciepła i barwna postać mająca lekkość w nawiązywaniu relacji z dziećmi. Celem naszego spotkania było zaprezentowanie literatury przygotowanej dla dzieci i młodzieży przez autorkę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisarka wprowadziła nasze dzieci w świat słynnych osobistości, które walczyły o wolność dla Polski. Zaprezentowała  swoje najnowsze książki "Ignaś. Opowieści patriotyczne” - historię chłopca, dokładnie Ignacego Jana Paderewskiego, który marzył o tym, by zostać wielkim człowiekiem i chciał zrobić coś dobrego dla Polski , a także książkę pt. „Faustynka. Opowieści patriotyczne”- historię polskiej dziewczynki, która mieszkała na dalekiej Syberii w czasie, gdy naszego kraju nie było na mapie świata. Faustynka cały czas marzyła o powrocie do Ojczyzny. Chciała w Polsce uczyć dzieci języka polskiego.  Zapraszamy do lektury obie książeczki są dostępne w naszej bibliotece.

 

 

 

Pierwsze spotkanie z Panią Wiolettą miało miejsce w naszym  kolorowym Przedszkolu gdzie przywitała nas Pani Dyrektor,pracownicy oraz maluchy. W przystępny i lekki sposób pisarka przybliżyła maluszkom postać Ignasia Paderewskiego i Faustynki Morzyckiej. Dzieci chętnie rozmawiały o patriotyźmie i wolności i jak na swój wiek wykazały dużą wrażliwość i wiedzę w tym temacie. Były zagadki sportowe i zabawy z Pluszakowym Teatrzykiem.

 

Kolejne spotkanie odbyło się już w naszej bibliotece a do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie klas IV i ich wychowawcy. Dzieci również poznały losy bohaterów książek Pani Piaseckiej ,ale już w nieco innej ,bardziej poważnej ,dostosowanej do wieku formie.

 

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupić wybrane przez siebie książki z autografem i dedykacją.

 

Patriotyczną wycieczkę po naszej Gminie zakończyło Spotkanie Autorskie dla dzieci w Filii Biblioteki w Kłobuczynie. Sponsorem spotkań była GBP oraz Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

GALERIA ZDJĘĆ

„Z książką na walizkach” to akcja promująca czytelnictwo w bibliotekach miejskich i gminnych. Dla wielu dzieci, które po raz pierwszy w życiu mają kontakt z autorem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem. To także niepowtarzalna okazja na zdobycie wyjątkowej, indywidualnej dedykacji.

 


W 2018 roku przypada  XV edycja Dolnośląskich Spotkań Młodych Pisarzy z Młodymi C zytelnikami. W ramach akcji 19.10.2018 roku naszą Bibliotekę odwiedziła Pani Marta Fox, która jest autorka ponad 40 książek. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcje IBBY.Większość dzieł literackich,które wyszły spod pióra Pani Marty to książki dla młodzieży.  Większość z nich można znaleźć w naszej bibliotece.W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie klas siódmych oraz ich opiekunowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

,,Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Czy jednak w dzisiejszych czasach pojęcie „patriotyzm” jeszcze istnieje? Czy każdy może być patriotą? Może przejawem umiłowania wobec kraju jest choćby wywieszenie flagi państwowej podczas Święta Konstytucji 3- go Maja. Warto się nad tym zastanowić.


Taka tematyka przyświecała naszemu czwartkowemu spotkaniu  w Gminnej Bibliotece Publicznej z Teatrem Maska z Krakowa. Aktorzy zagrali przedstawienie pt. ,,Zadanie z patriotyzmu”, którego odbiorcami były dzieci i dorośli z Gaworzyc.


Druga lekcja z patriotyzmu odbyła się tego samego dnia w Punkcie Bibliotecznym w Dalkowie.


Spotkanie zostało sfinansowane ze środków ZGZM w ramach Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dziś w naszej bibliotece odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z Katarzyna Ryrych-autorką książek, poetką i malarką. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie z klasy Vc i VIa .

 

Katarzyna Ryrych opowiedziała o początkach swojej twórczości literackiej. Autorka podkreślała, że w swoich książkach zawsze pisze prawdę, dokładnie zapoznaje się z tematem, a swoich bohaterów kreuje na podstawie osób, które zna. Podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie ludziom. Inspiracją do pisania zarówno wierszy, jak i prozy, są doświadczenia życiowe, prawdziwe historie ludzi i zwierząt. Było więc o Królu, który pomógł chłopcu w najtrudniejszym momencie życia, było o Pepie, która odeszła i o sekretach z młodości babci i o PRL-u..... Jednym słowem było bardzo ciekawie, wzruszająco, tajemniczo i zabawnie.


Rozstrzygnięty został również Powiatowy Konkurs- Quiz ,,Gorzka czekolada” dla uczniów od klasy V do VII. Szkołę Podstawową z Gaworzyc w Powiecie reprezentowali: Kacper Heleniak i Mikołaj Młynarczyk. Chłopcom nie udało się co prawda zgarnąć głównej nagrody, ale nasza biblioteka ufundowała dla nich książki Pani Katarzyny, a ta osobiście wpisała do nich dedykacje.

 

Każde dziecko mogło sobie kupić jedną z wielu bardzo interesujących książek.

 

Sponsorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach. Dziękujemy!!!

Wakacyjne spotkanie z przygodą i teatrem już za nami. To była super zabawa. Bibliotekę w Gaworzycach oraz Świetlicę w Śremie opanowali piraci.

Wszystkie dzieci, które zechciały skorzystać z zaproszenia wzięły udział w przedstawieniu teatralnym Grupy Artystycznej Blaszany Bębenek z Trzebieni. Zobaczyliśmy w ich wykonaniu spektakl profilaktycznego "Piraci i Wyspa Skarbów”. Na dzieci czekały ponadto warsztaty plastyczne, tańce integracyjne oraz poczęstunek, a wszystko to dzięki zaangażowaniu organizatorów.

 

Dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe naszych działań.

 

GALERIA ZDJĘĆ

nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna / Świetlica w Śremie

To był super wyjazd pełen wrażeń. Szkoda, że trwał tylko dwa dni. Grupa 10 dzieci z terenu Gminy Gaworzyce oraz pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej przy której działa Pracownia wzięli udział w Projekcie  zorganizowanym w ramach wsparcia finansowego z programu Pracownie Orange.

Warsztaty krawieckie z zastosowaniem nowych technologii odbyły się w pracowni FabLab’u powered by Orange przy ulicy Twardej. Dzieci zwiedziły wszystkie pracownie FabLabu ,a następnie w jednej z nich zaprojektowały i własnoręcznie pod okiem Pani Justyny Halikowskiej wykonały ,,swoje” pluszaki. Praca z nożyczkami, nitką i igłą to był strzał w dziesiątkę. Dzieci przyłożyły się do zadania i okazały niesamowitą cierpliwość. Grupa spisała się na szóstkę z plusem.

Warszawa przywitała nas słonkiem więc w wolnym czasie mogliśmy ją zwiedzać. Odwiedziliśmy Stare Miasto i jego zabytki (Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Prezydencki, Plac Defilad i mnóstwo innych ciekawych miejsc nie zapominając o pomniku Małego Powstańca). Duże wrażenie na dzieciach zrobił Gmach Sądu Najwyższego. Nasi milusińscy mogli zobaczyć również jak przebiegały granice Getta Warszawskiego. Panoramę miasto oglądaliśmy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Przy niektórych zabytkach, które maja duże odzwierciedlenie w historii wojennej Warszawy podumaliśmy nieco dłużej, a było warto. Spodobał nam się również klimat warszawskich kamieniczek, wąskich uliczek pełnych straganów, kawiarni i ludzi. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i  jesteśmy z tego dumni.
Jeszcze raz dziękujemy Fundacji Orange za wsparcie finansowe i możliwość  zwiedzenia stolicy, a Stowarzyszeniu "Robisz to" działającemu w FabLab-ie za wspaniałe wakacyjne warsztaty. Dzięki Państwu niektóre dzieci miały okazje zobaczyć Warszawę po raz pierwszy w życiu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

UWAGA CZYTELNICY! CIEKAWY KONKURS DLA WAS! ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!


Kiedy serce Alicji rozdarło się pomiędzy dwóch mężczyzn, nie wiedziała jeszcze, że konsekwencje swoich wyborów będzie czuła przez wiele lat.
Nie potrafiła oprzeć się przystojnemu Leszkowi. Nie spodziewała się, że cichy i spokojny Janek pojawi się przypadkiem w jej życiu i wywróci wszystko do góry nogami.
Gdzieś pomiędzy starymi kamienicami pięknego Krakowa, w szalonych latach 90., gdy wszystko wydawało się możliwe, splatają się historie miłości i pożądania.
W cieniu magnolii to poruszająca historia o burzliwych uczuciach, bliskości i wyborach dokonywanych przez każdego z nas. Ta powieść daje nadzieję i pokazuje, że warto zaufać uczuciom, nawet gdy sądzimy, że świat zwrócił się przeciwko nam. Czy utracona przed laty miłość ma szansę się odrodzić? Czy los okaże się dla Alicji łaskawy i przyniesie jej upragnione szczęście?

 

ZAPRASZAMY CHĘTNE OSOBY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE. NAPRAWDĘ WARTO.


Konkurs dla wypożyczających, jak i bibliotekarzy polegający na napisaniu oraz przesłaniu nam drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną recenzji (zajmującej jedną lub dwie strony A4) powieści "W cieniu magnolii”. Nagrodą jest pakiet książek składający się z samych nowości wydawnictwa "Znak" o wartości 400 zł. Komplet taki otrzyma zarówno biblioteka, jak i osoba, która napisała recenzję.
Daje to po podsumowaniu prezent o wartości aż 800 zł. Wygrani będą wyłaniani drogą losowania.
W naszej bibliotece na osoby, które zechcą zakupić sobie na własność książkę "W cieniu magnolii" czeka 35% rabat.

 

Recenzje można przesłań na nasz adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście.


Należy podać dane do kontaktu.

 

Można również przesłać bezpośrednio na adres mail wydawnictwa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 


 

  • Licznik odwiedzin:
  • Dziś 159
  • |
  • Wczoraj 569
  • |
  • W tym tygodniu 3371
  • |
  • W tym miesiącu 7221
  • |
  • Razem 391741